Famfrpál


Hráči       Míče       Závodní košťata      Pravidla       Manévry       Týmy
Hráči Famfrpálu v Bradavicích

Závodní košťata

Duběnka 79 (Oakshaft 79)
Byla vynalezena portlandským konstruktérem Eliášem Grimstonem v roce 1879. Je to elegantní koště s velice silnou dobovou násadou, jehož hlavními přednostmi jsou vytrvalost a odolnost vůči prudkým nárazům větru. Ve Famfrpálu však nikdy nebyla oblíbená - při rychlých obrátkách je těžkopádná a dává přednost bezpečnosti před pohyblivostí. Dnas je Duběnka vysoce ceněným sběratelským kouskem.
Měsíční paprsek (Moontrimmer)
První kousek vyrobila roku 1901 Gladys Boothbyová. Toto koště se stalo průlomem dosavadních Famfrpálových potřeb. Je štíhlé a má jasanovou násadu. Předností Měsíčního paprsku byla schopnost dosahovat větších výšek a přitom di udržet plnou ovladatelnost.
Stříbrný šíp (Silver Arrow)
Vynalezený Leonardem Jawkesem byl pravý předchůdce závodního koštěte. Dosahoval mnohem větší rychlosti než Měsíční paprsek či Duběnka (přibližně 70 mil/h).
Zameták Jedna (Cleansweep One)
Jako první model bratrů Boba, Billa a Barnaby Ollertonových se představil roku 1926 Zameták Jedna. Koště bylo speciálně konstruované pro rychlé zatáčky. Do jednoho roku na něm létala všechna Fmafrpálová mužstva světa.
Vylepšené modely
Zameták Dva (Cleansweep Two)
Zameták Tři (Cleansweep Three)
Kometa 140 (Comet 140)
Když roku 1929 vznikla firma vyrábějící závodní košťata, založená Randolphem Keitchem a Basilem Hortonem, prvním koštětem společnosti se stala Kometa 140. Díky patentovanému brzdícímu kouzlu zamezovala přeletění branky či vletu do autu.
Vylepšený model
Kometa 180 (Comet 180)
Ohnivák (Tinderblast)
Na trh byl uveden roku 1940. Výrobcem byla firma Ellerby and Spudmore. Šlo o vysoce odolné koště, které však nikdy nedosáhlo rychlostí Komet a Zametáků.
Žíznivá čára (Swiftstick)
Opět firma Ellerby anf Spudmore, tentokrát s koštětem, které bylo sice rychlejší než Ohnivák, avšak při stoupání do výšky mělo tendenci ztrácet výkon.
Povětroň (Shooting Star)
Roku 1955 předpředstavila firma Univesras Brooms Ltd. svůj Povětroň, což byl dnešní nejslavnější model závodního koštěte. Po nějakém čase se však ukázalo, že po určité době používání koště ztrácí rychlost a výšku. Firma brzy na to zanikla.
Nimbus 1000 (Nimbus 1000)
V roce 1967 byla vytvořena firma Nimbus Racing Broom Company, jež vytvořila koště, které do té doby svět neviděl. Nimbus dosahoval rychlosti až 100 mil/h a ve vzduchu se dokázal otočit o 360 stupňů. Okamžitě se stal oblíbeným koštětem profesionálních Famfrpálových mužstev.
Vylepšené modely
Nimbus 1001 (Nimbus 1001)
Nimbus 1500 (Nimbus 1500)
Nimbus 1700 (Nimbus 1700)
Proutěnka 90 (Twigger 90)
Vyrábět se začala roku 1990 a podle jejích výrobců Flyteho a Barkera měla nahradit nejprodávanější model Nimbus. Navzdory dokonalé povrchové úpravě a řadě nových prvků (jako zabudovaná varovná píšťalka a samočesací kartáč) se Protěnka ukázala jako neschopná při vysokých rychlostech, kdy nedokáže udržet směr.