Lektvary


Lektvary      Základní pojmy

Lektvary

Čistící lektvar

Přísady:
dračí krev, houba Čistivka, švábí oči, vosk
Příprava:
přes houbu Čistivku slijeme do kotlíku dračí krev. Zahřejeme těsně pod teplotu varu a přidáme švábí oči. Uvedeme do varu a necháme vařit půl dne. Pro lesknoucí efekt můžeme přidat obyčejný mudlovský vosk.
Efekt:
docela účinné čistidlo, ale nevyrovná se komerčně prodávaným výrobkům, jejichž tajné receptury se pravděpodobně nikdy nedozvíme. K dostání na Příčné ulici.


Doušek živé smrti

Přísady:
rozdrcený kořen Asfodelu, výluh z pelyňku
Příprava:
do jedenáct dní odstátého výluhu z pelyňku přidáme rozdrcený kořen Asfodelu. Dbáme přísných bezpečnostních opatření, neboť se jedná o velice silný uspávací prostředek.
Efekt:
dlouhý hluboký spánek pocelý měsíc.


Dračí dech

Přísady:
dračí srdce (díky zákonu z roku 1902 je jak během života tak i po smrti drakovi zakázáno odebrat srdce, což zmenšuje výskyt tohoto lektvaru), čistý vodík, sliz z tlustočerva, dva listy kopřivy
Příprava:
blánu z dračího srdce namočíme do slizu z tlustočerva. Listy z kopřivy vložíme do namočené blány a rozřežeme na malé kousíčky. Vhodíme do kotle, kde už je sloučenina vodíku a 25ml mořské vody. Mícháme dokud z toho není čistá kapalina, a poté nalijeme do lahvičky, která je odolná vůči vysokým teplotám.
Efekt:
velmi nebezpečný lektvar, který je ministerstvem kouzel zakázán používat proti lidem (mudlům, kouzelníkům, domácím zvířatům a chráněným zvířatům). Po jeho vypití vám z pusy začnou šlehat tmavě oranžové plameny a vznikají velké popáleniny v dutině ústní směrem k žaludku.


Hvězdicovitý travní balzám

Přísady:
tráva nasbíraná o půlnoci za svitu hvězd, larvy hvězdic, kůra z ruje vlasaté (více než pět let stará), jedna slza dospělého fénixe
Příprava:
jeho příprava je velmi složitá. Nakrájenou trávu vhodíme do směsi sladké vody a rozmačkaných larev hvězdice. Po vhození trávy nabude lektvar tmavě zelené barvy. Kápneme tam fénixovu slzu a lektvar se zesvětlí. Rozcupovanou kůru z ruje vlasaté vhodíme do kotle a zamícháme. Po užití lektvaru by se účinek měl dostavit do deseti minut. Pokud ne, znamená to, že jste přidali více než jednu slzu. Za každou další slzu bude trvat o týden déle než se účinky dostaví.
Efekt:
účinná hojivá emulze, která dokáže vyléčit úplně vše. I kdyby vás od smrti dělil vlásek, měli mor, chřipku, zápal plic, rakovinu a mnohé další více či méně závažné nemoci.


Kostirost

Přísady:
nadrcené drápy z hypogrifa, šťáva z plodů ďáblova osidla, voda, vylisované listy Mandragory
Příprava:
za pokojové teploty smícháme nadrcené drápy se štávou z Osidla. Vzniklou kaši zředíme vodou a týden v ní necháme louhovat listy Mandragory.
Efekt:
nahrazuje chybějící kosti v lidském těle.


Lektvar Nepoužitelnosti

Přísady:
kořen Scvrklofíku, odvar Úponice Jedovaté, sedmikráskové kořínky, kůže z Hřímala
Příprava:
do odvaru z Úponice Jedovaté nasypeme nasekané sedmikráskové kořínky a nastrouhanou kůži z Hřímala. Necháme tři hodiny vařit a přidáme kořen Scvrklofíku (v jednom kuse). Pak necháme hodinu odstát.
Efekt:
způsobuje nepoužitelnost hůlky po dobu dvou hodin.


Lektvar pro přežití

(NENÍ POVOLEN! - pro užívání krve jednorožce)
Přísady:
krev Jednorožce, žíně z Jednorožce, roh Jednorožce
Příprava:
tento striktně zakázaný lektvar lze připravovat pouze ve zlatém kotlíku. V krvi Jednorožce se nechají rozvařit ostatní ingredience. Substance se nechá vychladout a 24 hodin odstát.
Efekt:
stálejší efekt než pouhé pití krve Jednorožce. jeden litr lektvaru udrží osobu na hranici mezi životem a smrtí po dobu jednoho měsíce.


Lektvar Zpomalení

Přísady:
roh Jednorožce, krunýř Třaskavého Skvorejše, dračí kůže, roh Lidožravého dvourožce
Příprava:
na dno kotle položíme kus dračí kůže, zalijeme vařící vodou a přidáme nastrouhaný krunýř Skvorejše, drcený roh Jednorožce a Lidožravého Dvojrožce. Necháme vychladnout, znovu zavaříme a použijeme na lektvar kouzlo Impedimentus. pak slijeme do lahvičky s maximálním objemem jednoho litru.
Efekt:
při rozbití lahvičky a vylití lektvaru na jakoukoliv bytost nastane efekt zpomalení jako u kouzla Impedimentus. Tento efekt působí po jednu hodinu.


Lektvar Zrychlení

Přísady:
roh jednorožce, roh Lidožravého Dvourožce, dračí kůže, krunýř Třaskavého Skvorejše, gepardí dráp
Příprava:
na dno kotle položíme kus dračí kůže, a pak na ni nasypeme přesně v tomto pořadí: nadrcený roh Dvourožce, Jednorožce a krunýř Skvorejše. Po hodinovém vaření přidáme dráp geparda.
Efekt:
po vypití zrychlí pohyby člověka (pouze člověka, žádné jiné bytosti) na pěti až desetinásobek.


Měsíční semínkový lektvar

Přísady:
semínka avarantu jedovatého natrhaných při měsíčním svitu, mořská voda, 5 újořích oček z jednoměsíčního úhoře
Příprava:
z nasbíraných semínek se vyždímá nektar a vlije se do třístopového kotle, který je až po okraj naplněn mořskou vodou. Přidá se pět úhořích oček z jednoměsíčního úhoře. Toto všechno necháme vařit až do příštího úplňku (pokud by jste nechali lektvar vařit déle, tak by ztratil svou účinnost). Při úplňku nalijeme lektvar (pozor! pouze mořskou vodu s nektarem ze semínek, úhoří očka necháte v kotli, protože potřebné přísady z nich byly vyvařeny) do připravené nádobky. Přibližně deset ml nalijeme vybrané osobě do pití.
Efekt:
vypije-li určená osoba celých deset ml, až půjde spát, probudí se až při dalším úplňku.


Mnoholičný lektvar

Přísady:
výluh z dračí kůže, výluh z Mandragory, roh jednorožce, kůže z Hřímala, tři chluzpy Dlaždičouna, cokoliv z těla osoby, ve kterou se chceme proměnit
Příprava:
výroba tohoto lektvaru je velmi náročná a pouštět by se do ní měl jen pokročilý kouzelník, jinak vše dopadne katastrofálně. Do kotlíku (nejmenší velikosti) vložíme tři chlupy Dlaždičouna a roh Jednorožce. Zalijeme čtrnáct dní starým výluhem z dračí kůže. Necháme louhovat další týden a poté přidáme kůži z Hřímala o velikosti nehtu na palci. Za další táden přidáme měsíc starý výluh z Mandragory a vše uvedeme do varu. Nakonec přidáme něco z těla (vlas, nehet) osoby, ve kterou se chceme proměnit. Pozor! Nesmí být použito nic z těla zvířete.
Efekt:
do minuty od vypití získáme podobu požadované osoby. Hlas zůstane nepozměněn. Efekt za hodinu vyprchá.


Nadouvací lektvar

Přísady:
kořen, listy a nektar Nadouvavky Podivné, kost Karkulinky
Příprava:
za neustálého míchání kostí karkulinky vhazujeme dovroucího nektaru Nadouvavky její listy a nahrubo nastrouhaný kořen. Vaříme asi dvacet minut, necháme vychladnout a přidáme rozdrcenou kost. Celý lektvar opět přivedeme do varu a necháme znovu zchladit. potom na lektvar použijeme Vykrmovací kouzlo.
Efekt:
způsobuje zvětšování předmětů na pětinásobek jejich původní velikosti.


Odpuzující lektvar

Přísady:
roh jednorožce, hrst země z okolí vulkánu, mořská voda
Příprava:
do kotle s vroucí vodou dáte rozmletý roh jednorožce, hrst země z okolí vulkánu a mořskou vodu.
Efekt:
lektvar účinný na vše. Od lidí až po zvířata. Po užití tohoto lektvaru začnete od sebe odpuzovat všechny hmotné věci. Jakoby se okolo vás utvořilo jakési pole. Po přidání poslední přísady trvá přesně 24 hodin, než účinek lektvaru přestane působit. U živočichů po vypití trvá účinek jednu hodinu. Již mnohokrát se stalo, že tento lektvar použili kouzelníci k obraně proti mudlovským strážcům zákona a jejich zbraní.


Pomalu účinkující jed

Přísady:
tento lektvar je Ministerstvem kouzel zakázaný, takže zde nebudeme uvádět složení
Příprava:
tento lektvar je Ministerstvem kouzel zakázaný, takže zde nebudeme uvádět přípravu.
Efekt:
v dávných dobách neznali černokněžníci lepší nástroj na mučení svých nepřátel než je Pomalu účinkující jed. Působí celý měsíc, než nakažený zemře. Tito kouzelníci vždy řekli svým obětem, že mají protilátku, a tak většinou poslední den před smrtí vše vyzradili a následující den zemřeli. Má leskle zelenou barvu, která za tmy svítí a je hustší než voda. V současné době je již vyvinuta protilátka. Jako první znak se uvádí zezelenání konečků prstů na ruce.


Prověřovací lektvar

Přísady:
roh jednorožce, dráp Hipogryfa, vlas Víly
Příprava:
do vařící vody sypeme zároveň rozemletý dráp Hipogryfa a roh jednorožce. Necháme vařit do doby, než lektvar získá modrou barvu. poté přidáme vlas Víly a vaříme dál až do chvíle, kdy se lektvar zbarví do zelena.
Efekt:
lektvar vytvořený ze součástí tří ušlechtilých stvoření dokáže rozpoznat, zda hůlka někdy použila neodpustitelnou kletbu. Po polití hůlky, která kletbu provedla, se lektvar zbarví do červena, v opačném případě zůstane zelený.


Psí houba

Přísady:
malý kousek z rohu jednorožce, psí chlup, lístečky z vrby mlátivé
Příprava:
nastrouhané lístečky z vrby dáme do vroucí vody a k nim přihodíme kousek z rohu jednorožce. Necháme lektvar hodinu vychladnout a pak přidáme chlup ze psa.
Efekt:
lektvar používaný při napadení kouzelníka psem. Byl vyvinut v době, kdy psi poprvé začali napadat jak mudly, tak kouzelníky. Účinnost lektvaru závisí na chlupech a lístečkách. Pokud byly lístečky z vrby mlátivé příliš mladé, pak lektvar vůbec nebude fungovat, naopak - zasažený pes dostane obrovskou sílu a je malá pravděpodobnost, že to přežijete ve zdraví. A za druhé záleží na rase psa, které jste chlupy vytrhly. Pro tu rasu psa je ten lektvar smrtelný. Některé pouze přiotráví. Pro vynulování možnosti usmrcení psa přidejte tchoří oko.


Sluneční lektvar

Přísady:
vylisované srdce Bludníčka, dračí sliny, vysušené lístky Svítivky Ovíjivé
Příprava:
v dračích slinách necháme vylouhovat srdce Bludníčka a lístky Svítivky. Postavíme nad oheň a uvedeme do varu. vaříme třicet minut, odstavíme z ohně a aplikujeme na tekutinu kouzlo Lumos. Po vychladnutí bude lektvar vydávat intenzivní světlo.
Efekt:
vydává silné světelné záření po dobu jednoho týdnu. Skvělá náplň do lamp.


Unavující roztok

Přísady:
kotel šnečího slizu, trs chlupů lenochoda, hrst úhořích oček
Příprava:
do kotle se šnečím slizem přidáme trs chlupů a hrst úhořích oček. Pořádně promícháme. Hodinku jej pak nechte na volném prostranství, protože první dávka nemá žádný účinek.
Efekt:
tento často používaný lektvar v Bradavicích slouží především k pobavení nebo jako prášky na spaní. Unavující roztok, jak už svědčí jeho název, slouží k unavení nebo často i uspání lidí. Působí však pouze, je-li na blízku. Je však bezpečnější a účinnější než mudlovské prášky na spaní a v roce 1988 byl zvolen výrobkem roku.


Veritaserum

Přísady:
plášť Mozkomora, soví pera, hadí oči, listy Paměťovky jasnozřivé, kopyto kentaura
Příprava:
nejdříve vyvaříme plášť Mozkomora. Do studeného vývaru nasypeme šest sovích per, dvě hadí oči a nastrouhané kopyto kentaura. Zahřejeme na teplotu varu a mícháme dvacet minut. Necháme zchladit a třicet dnů louhujeme lístky Paměťovky. Potom opět zavaříme a vaříme, dokud lektvar nezíská svou typickou čirou barvu. Sléváme do malých flakónků.
Efekt:
nejsilnější paměťový lektvar. jeho použití je přísně kontrolováno Ministerstvem kouzel. Používá se při výsleších. Je mocnější než kletba Imperius. Osoba, na kterou je Veritaserum použito, nedokáže vzdorovat a zodpoví všechny otázky popravdě.


Vlkodlačí lektvar

Přísady:
vlkodlačí chlupy, Měsíček Rolní, blána z dračího srdce, žíně z Jednorožce, pero z Fénixe
Příprava:
z rozmixované blány, žíně a pera vytvoříme hustou kaši, kterou rozředíme vodou, ve které jsme předtím nechali vylouhovat Měsíček, natrhaný za prvního úplňku v měsíci. Lektvar uvedeme do varu a vaříme devět dní. Potom přihodíme devět vlkodlačích chlupů a necháme vychladnout. Lze připravovat pouze ve zlatém kotlíku.
Efekt:
kombinací tří nejmocnějších čarovných substancí vzniká lektvar tak účinný, že dokáže potlačit i destruktivní chování vlkodlaka, který se po požití chová jako klidný pes.


Základní lektvar na léčení vředů

Přísady:
sušené kopřivy, hlemýždi, dikobrazí ostny, drcené hadí zuby
Příprava:
necháme rozvařit 200g sušených kopřiv, přidáme podušené hlemýždě a rozdrcené hadí zuby. Poté lektvar odstavíme z ohně a přidáme tři dikobrazí ostny. Pozor na správnou hmotnost kopřiv a na přidávání ostnů až po odstavené z ohně.
Efekt:
lektvar léčící vředy, jeden z nejjednodušších.


Zmenšovací Dryák

Přísady:
sedmikráskové kořeny, Scvrklofík, krysí slezina, housenky, šťáva z pijavic
Příprava:
do kotlíku postupně přidáme pár kapek šťávy z pijavic, nařezané housenky, jednu krysí slezinu, oloupaný Scvrklofík a najemno nakrájené sedmikráskové kořeny, Pozor, musí být zachováno toto pořadí! Pak necháme lektvar asi deset minut vařit a na hodinu odstavíme.
Efekt:
zmenšuje do desetinásobku původní velikosti.


Zvětšovací Dryák

Přísady:
sedmikráskové kořeny, Scvrklofík, krysí slezina, housenky, šťáva z pijavic
Příprava:
do kotlíku postupně vhodíme najemno nakrájené sedmikráskové kořeny, oloupaný Scvrklofík, jednu krysí slezinu, nařezané housenky a pár kapek šťávy z pijavic. Pozor, musí být zachováno toto pořadí! Pak necháme lektvar asi deset minut vařit a na hodinu odstavíme.
Efekt:
zvětšuje do trojnásobku původní velikosti.