Lektvary


Lektvary      Základní pojmy

Základní pojmy

Nálev (povar)
děláme, když určité množství vody zahřejeme do varu, a pak přidáme dotyčné byliny. Po jediném uvedené do varu odstraníme nálev z ohně, necháme jej 10 minut stát, slijeme a mírně vytlačíme.
Odvar
zatímco kdy do nálevu dáváme přednost květům a listům u rostlin, které obsahují snadno prchavé látky, éterické oleje, vkládáme dřevnaté a tuhé rostlinné částice, jako stonky a kořeny, do chladné vody, a pak je vaříme.
Rozpouštění
rostlin nebo jejich částí lze ve vodě, mléce nebo lihu, podle toho, v čem jsou jejich látky rozpustné.
Rostlinné šťávy
jsou ony tekutiny, kterými se rostliny vyživují a obdržíme je vymačkáním. Na jaře nasbíráme vypučelé listí pampelišek, žebříčku a třebule, rozmělníme je s trochou vody ve hmoždíři a šťávu vytlačíme. Někdy tyto šťávy mísíme také se sirupem a ukládáme je.
Digerování
Tak jmenujeme pochod, při kterém nějakou pevnou látku při mírném teple vkládáme do nějaké tekutiny a necháme z ní šťávy vatahovati, nebo jak říkáme technicky vylouhovati.
Procezení
jest pochod, při kterém používáme buď plátna nebo plsti, které nejlépe složíme do špičky a nalijeme do nich tekutinu. Malými otvory pak protéká jen čistý výtažek, kdežto vše ostatní zůstává v látce. Také se doporučuje nalít smíšeninu, kterou chceme procediti, do šátku, z nějž jsme utvořili váček, a pak jej vymačkali.
Výtažek
Tímto slovem rozumíme zhuštěné nebo odpařením zhoustlé nálevy či odvary, které jsme odpařili do hustoty medu nebo až na sucho. Sem náležejí různá povidla: z černého bezu, švestek a ze šípku.
Tinktury (rostlinné kapky)
jsou výtažky z rostlin silným lihem nebo jižními víny (například Malaga, Marsala, Sherry atd.). Tyto tinktury obsahují téměř všechny léčivé látky z užitých rostlin v lihovém nebo vinném roztoku.
Lektvary
se zhotovují smísením lučebnin a rostlinných prášků, při čemž používáme nějakého tekutého pojidla. Jako pojidla používáme vody, medu, sirupu a povidel z černého bezu nebo jalovce. Například semínko proti červům, rozmělněné s medem nebo sirupem je takovým lektvarem. Ve zvěrolékařství je nejoblíbenější formou lektvaru. V této formě hustého tělesa lze zvířatům podati veliké množství léku, jež spolykají, aniž jsou při tom obtěžována záchvaty kašle.