Bylinkářství


Byliny      Sbírání bylin      Bezoárové kameny      Kouzelnické stromy      Kouzelnické keře

Byliny

Oměj Šalamounek
(Aconitum napellus)
Šalamounek a Mordovník je stejná bylina, které se říká Oměj.
Čeleď:
Pryskyřníkovité
Sběr:
sbírá se hlavně hlíza.
Účinek:
hlíza obsahuje, stejně tak jako celá rostlina, prudce jedovaté alkaloidy, z nichž hlavní je akonitin.
Použití:
při terapii neuralgických bolestí, například zánětu trojklanného nervu, chronických zánětech kloubů a vyjímečně jako prostředek pro snížení horečky. K zevnímu znecitlivění se akonitin používá jen vyjímečně jako 2% mast, omezeně též ve stomatologii. V lidovém léčitelství se nemohla pro vysokou jedovatost uplatnit, zato sloužila ke trávení škodné a přidávala se i do jedovatých směsí k napouštění hrotů šípů a oštěpů u domorodců některých oblastí Indie, Nepálu a Bhútánu (např. O. Prudký, A. Ferox).
Dávkování:
použití může předepsat pouze lékař.
Charakteristika:
jedna z našich nejjedovatějších rostlin
chráněná
období vegetace VI. - VIII.
Výskyt:
nivy, kamenité svahy, zarůstající suti, u potoků, často pospolitě ne dusíkem obohacených pastvinách a u slaší v horském až subalpínském stupni.
Asfodel
(Asphodelus bentorainhae Pinto da Silva)
Čeleď:
Liliovité
Charakteristika:
chráněný druh
období vegetace V. - VII.
dosahuje výšky 1,5 m
Výskyt:
na pastvinách v Alpách, roste v Pyrenejích, ale také v nížinách.
Pelyněk pravý
(Artemisia absinthium L.)
Čeleď:
Hvězdnicovité
Sběr:
kvetoucí nať v délce cca 30 cm, nezdřevnatělá; účinné látky se nacházejí především na chlupech na povrchu listů (pozor: sbíráme jen za slunečného počasí, protože déšť by tyto látky smyl).
Účinek:
vydatně podporuje trávení, především vylučování trávicích šťáv.
Použití:
Vnitřeně: nechutenství, střevní koliky, nedostatek žaludečních kyselin, choroby jater, žlučníku a při střevních parazitech.
Zevně: revmatismus, ekzémy a pohmožděniny.
Silice Pelyňku působí jako repelent (odpuzuje hmyz). Plátěný sáček se sušenou rostlinou, uložený ve skříni mezi prádlem, odpuzuje moly. Naopak rostoucí Pelyněk na zahrádce odpuzuje škůdce od zeleniny, a také ho lze pěstovat u výběhů domácích zvířat.
Nesmí se používat ve vysokých dávkách, dlouhodobě, při vnitřním krvácení, žaludečních a dvanácterníkových vředech a v těhotenství.
Charakteristika:
dorůstá výšky až 1,2 m a spodní část stonku dřevnatí
období vegetace VII. - VIII.
květy mají žlutou barvu
celá bylina je silně hořce aromatická (nesmí se sušit s jinými bylinami - načichly by se od něho)
suší se ve stínu na dobře větraném místě, teplota nesmí přesáhnout 40°C
Výskyt:
rostlina je odolná a nenáročná, přesto se jí lépe daří v lehké zásadité vápencové půdě s dostatkem dusíku. Vyhovuje jí teplé, suché a slunečné stanoviště.
Pelyněk je možné pěstovat i v květináči, potom ale dorůstý výšky pouze cca 30 cm.
Mandragora lékařská
(Mandragora officinarum)
Čeleď:
Lilkovité
Užití:
rostlina byla ve starém Egyptě označována jako symbol lásky (v Bibli a knize Genesis se o ní dokonce hovořilo jako o jablíčkách lásky), v oblasti Palestiny sloužila jako afrodiziakum a v dalších případech byla užívaná jako účinný lék (anestetikum, hypnotikum, k léčbě spálenin, jizev, otoků a pohmožděnin,...). Díky faktu, že například králíci, ptáci a plži, na rozdíl od lidí, jsou značně odolní vůči tropanovým alkaloidům (které tato rostlina, stejně jako další lilkovité rostliny, obsahuje), Využívalo se jí zejména ve starověkém travičství - jelikož maso zmíněných živočichů se stává po požití látek jedovatým.
V dnešní době se Mandragora příliš nepoužívá. Je účinná při léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku. Některé její alkaloidy potlačují růst a aktivitu nádorového bujení, zvláště leukémie (nádor krve).
Charakteristika:
vytrvalá bylina bez stonku
silný, vydlicovitě rozvětvený kořen (někdy značně antropomorfní - připomínající lidské tělo)
listy vyrůstají přímo z kořene; jsou velké, řapíkovité, svraštělé, vejčité, celokrajné nebo pilovité, až 30 cm dlouhé
z růžice listů vyrůstají hrozny květů, které jsou zvonkovité, 3 cm dlouhé a mají zelenobílé, fialové nebo namodralé zbarvení
bobule jsou kulovité nebo vejčité, dužnaté a silně aromatické a obsahují značné množství drobných semen
Výskyt:
ve středověku se začíná pěstovat ve střední Evropě. Lidové pojmenování "šibeničník" či "ďáblova panenka" získala podle místa svého výskytu (pod šibenicí), protože lidé věřili, že jedině tam může vyrůst. Navíc tvarem kořene připomínala lidské tělo a její sběr byl považován za nebezpečný, protože kořen mohl vykřiknout a zabít osobu, která jí ze země vykopávala.
Rozšířena je ve Středomoří, zvláště v Řecku a na Blízkém východě. S dalšími druhy se setkáme od Středomoří po Himaláje.
Aksovník vonný
Pokojová rostlina. Tato rostlina voní krásnou vůní, která nápadně připomíná vůni, jako když se peče maso. Rostlina si sem tam pro sebe něco pobrukuje a sem tam zakřičí.
Bimbavka ruská
Nížinatá rostlina. Bimbavka se vyskytuje v Rusku. Některým kouzelnickým domácnostem slouží jako budíček, jelikož její květ tvoří malý zvoneček. Když rostlině pošeptáte, kdy chcete vzbudit nebo na něco upozornit, tak vám vyhoví.
Blachtavice černá
Bažinatá rostlina. Je to rostlina, která dorůstá asi 20 stop, ovšem ne do výšky, ale do délky. Je to nebezpečná rostlina, která vás chytne a nepustí. Jakmile vás chytne, tak se vás pokusí stáhnout do bažiny. Když rostlinu vytáhnete ze země, tak okamžitě znehybní a umře.
Bledule krajní
Horská rostlina. Rostlina rostoucí v horách, která nemá žádné květy, ovšem zelené listy se používají do lektvarů na splasknutí.
Borůvka obecná
Nížinatá rostlina. Tato všemi mudly známá rostlina je považována za absolutně nekouzelnickou. Problém je v tom, že není. Dotyčný mudla, který si nasbírá borůvky a hned začne tzv. zobat, pak upadne do bezvědomí. Po chvilce se probere a v domnění, že zakopl a vysypal při tom borůvky, si klidně vykračuje dál.
Bublanka jedlá
Horská rostlina. Rostlina ve tvaru koule, která roste na horách, se jmenuje bublanka. Touto rostlinou se živí převážně obrové a horská zvířata.
Ďáblovo osidlo
Bažinatá rostlina. O ďáblovu osidlu se všeobecně tvrdí, že nemá rádo světlo a miluje tmu a chlad. Má šlahounovité výhonky, kterými vás chytne a nepustí. Bude vás škrtit tak dlouho, dokud nezetlejete.
Dýmějová hlíza
Zahradní rostlina. Dýmějová hlíza má tvar hlízy. Tato rostlina jednou za rok produkuje hnis, který se tvoří v hlízových puchýřích. Nezředěný hnis velmi prudce reaguje s holou pokožkou, ovšem zředěný hnis má různé léčivé účinky.
Hrabanka zákeřná
Nížinatá rostlina. Hrabanka zákeřná má zasloužený název. Hrabanka cestuje v podzemí po loukách a vyroste na zem, když to nejmíň čekáte. Poté vás nenápadně začne svazovat. Není se čeho bát, protože když vás omotá, tak snadno odtrhnete její výhonky. Ovšem pozor na spánek na loukách, to je veliká příležitost pro smrtelné zasažení hrabankou.
Hroznice neviditelná
Zahradní rostlina. Hroznice neviditelná je skutečně neviditelná. Plodí malé plody, které jsou jak člověku, tak zvířeti vysoce nebezpečné. Mudlové často narážejí na tuto rostlinu a proto musí ministerstvo kouzel často zasahovat.
Chechtalka různobarevná
Pokojová rostlina. Tato pokojová rostlina je s oblibou pěstovaná v domech kouzelníků. Je těžko k sehnání, a proto se sní moc nesetkáte. Chechtalka různobarevná má na svých okvětních lístcích všechny barvy, a proto vypadá nádherně, a jednou za čas se malinko zachechtá.
Kaktusovník bodavý
Zahradní rostlina. Je rostlina velkého kulovitého vzrůstu. Na zeleném povrchu rostliny vyrůstají zelené trny, které rostlina při nečekaném útoku na ni střílí. Zasažení trnem může vyvolat jedovaté otrávení. Kouzelníci tuto rostlinu pěstují, jelikož jed je účinný proti škůdcům v zahrádce.
Kouzelnické maliny
Zahradní rostlina. Kouzelnické maliny se od mudlovských liší v tom, že mají trny i na listech a plody jsou světle modré. Plody mají kouzelné účinky — když sníte plod kouzelnického maliní, upadnete do hlubokého spánku, ze kterého vás vysvobodí pouze polibek. Jako v pohádce, že?
Lechtavka nebezpečná
Zahradní rostlina. Je to rostlina (v květináči), kterou si kouzelníci věší v koupelně na strop. Dělají to z toho důvodu, že rostlina produkuje voňavou šťávu. Jakmile si kouzelník chce umýt hlavu, jednoduše to za něj udělá tato rostlina. Má dlouhá chapadla, kterými kouzelníkovi umývá hlavu a zároveň vstřikuje voňavou šťávu. Ovšem pozor, rostlina se někdy rozhodne vás škrtit, tak jí dejte "po chapadlech".
Lidožravka horská
Horská rostlina. Lidožravka je vysoká rostlina, která k naší smůle pojídá mudly i kouzelníky. Rostlina má velká ústa a ostré zoubky. Když někoho pozře, tak tímto způsobem: zakousne se, rozžvýká nás, spolkne nás, "jedeme" dolů ke kořenům, tam nás stráví a vypudí nás do hlíny v podzemí — a má do dalšího života kvalitní humus.
Lítavice rychlá
Zahradní rostlina. Lítavice rychlá má tvar obyčejné trávy. Po jejím pozření ovšem dostaneme průjem (odtud pojem rychlá). Sušená lítavice rychlá se v malém množství přidává do některých lektvarů.
Mečavec stříbrný
Horská rostlina. Mečavec je poměrně vysoká rostlina, která má žluté květy. Mudlové i kouzelníci ji trhají, ale ihned ji zahodí, protože rostlina začne vřískat: "Co mě trháš? On ničí přírodu! Chyťte ho!"
Měňavice malá
Bažinatá rostlina. Je to rostlina s výhonky, které se plazí po zemi a mění barvu podle prostředí, podobně jako chameleon. Tato rostlina, stejně jako i jiné bažinaté rostliny, se vás pokouší stáhnout na dno bažiny. Platí na ni i obyčejná kouzla.
Mimbulus Mimbletonia
Pokojová rostlina. Tato rostlina je vzácná, jelikož roste pouze u Asyrských břehů a má ji málo kouzelníků. Rostlina vypadá jako malý šedý kaktus, z kterého vyrůstají malé nežity. Při útoku na rostlinu začne ze všech ostnů stříkat tmavě zelená tekutina, která silně zapáchá. Tato tekutina se nazývá mrvomíza a přidává se do některých lektvarů.
Ruměnka rudá
Nížinatá rostlina. Je to malá rostlina se sytě červenými květy. Tato rostlina se škodolibě usmívá a při bližším shledání vás ožehne červeným plamenem. Tato rostlina je na ministerstvu vedena jako nebezpečná.
Růženka hezká
Zahradní rostlina. Tato rostlina se nachází v tzv. Růžovém sadě. Viz. Růženec košatý.
Řasavka bažinatá
Bažinatá rostlina. Tato rostlina žije přímo v bažině. Když nějaký člověk spadne do bažiny, ve které roste řasavka, tak nemá sebemenší šanci. Řasavka je řasa, která vás obklopí, a vy můžete buď jen nahoru, nebo dolů. Většinou to bývá dolů.
Sluněnka zlatá
Nížinatá rostlina. Tato zlatá rostlinka v noci vyzařuje světlo. Když vidíte v noci celou louku těchto rostlinek, vypadá to skutečně magicky.
Smějanka růžová
Zahradní rostlina. Tato rostlina se pěstuje pro její krásný smích, a také vzhled. Smějanka je krásně růžová a její chichotavý smích má uklidňující účinky. Její květy se používají jako přísada do lektvarů.
Úponice jedovatá
Zahradní rostlina. Úponice jedovatá je rostlina, která se pohybuje na malých tlustých výhoncích. Samotnou rostlinu tvoří výhonky, na jejichž koncích je velké klepeto, které se snaží sníst vše, co je živé. Pozn.: Na ministerstvu kouzel se již 4 staletí dohadují, jestli je rostlina zvíře nebo rostlina.
Vlasatice dlouhá
Bažinatá rostlina. Vlasatice roste na stromech blízko bažin. Roste ze země a plazí se na stromy, odkud spouští své výhonky dolů. Chytá své oběti tak, že je obmotá kolem krku a hodí do bažiny.
Volanka obecná
Horská rostlina. Tato rostlina je nejvyšší ze všech rostlin, je vysoká asi jako statný strom. Volanka roste na horách a dlouhým hlasem houká do dlouhých údolí a odtud se její hlas ozývá zpátky. Všechny kouzelníky i mudly dokáže pořádně zamrazit její houkání.
Výtrusnice jedovatá
Nížinatá rostlina. Tato rostlina má tvar velkého hřibu, který má na kloboučku velká tmavá kola. Když se k ní přiblíží něco, cokoliv, tak začne vypouštět jedovatá fialová oblaka dýmu.